Nowy program stypendialny DAAD na pobyty badawcze w Niemczech-Stypendia i granty z zagranicy - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nowy program stypendialny DAAD na pobyty badawcze w Niemczech

Kto może aplikować?

O stypendia na pobyty badawcze mogą ubiegać się doktorantki i doktoranci oraz postdoktorantki i postdoktoranci wszystkich dziedzin, którzy prowadzą badania w obszarach kluczowych dla wyzwań przyszłości, takich jak:

  • technologie na rzecz neutralnej klimatycznie produkcji energii i mobilności oraz ochrona klimatu, np. technologie fuzyjne, dekarbonizacja gospodarki i rozwój energii odnawialnych, magazynowanie energii oraz infrastruktura transgraniczna;
  • sztuczna inteligencja, cyfryzacja i mikroelektronika, np. wzmacnianie cyfrowej suwerenności Europy, badania nad zastosowaniami AI, standardami etycznymi i cyberbezpieczeństwem oraz badania nad innowacyjnymi zastosowaniami chipów wspierających AI;
  • bezpieczeństwo w Europie i odporność systemu nauki, np. bezpieczeństwo wiedzy i danych badawczych, badania nad przeciwdziałaniem zagrożeniom hybrydowym, zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwo strategicznych technologii kluczowych i surowców krytycznych oraz komunikacja naukowa;
  • biotechnologia i medycyna przyszłości, np. odporne systemy rolno-spożywcze, innowacyjna diagnostyka i terapie, biogospodarka, technologie medyczne oraz zrównoważone badania nad zdrowiem;
  • wyzwania, skutki i korzyści związane z nowymi technologiami dla społeczeństwa, w tym badania z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, np. nad interakcją człowiek–maszyna oraz wpływem nowych technologii na państwo i społeczeństwo w Europie.

Co obejmuje udział w programie?

  • Pobyt badawczy w wybranym przez kandydata/kandydatkę ośrodku naukowym w Niemczech
  • Udział w interdyscyplinarnej grupie roboczej służącej wspólnym działaniom badawczym i budowaniu długofalowej sieci współpracy między naukowczyniami i naukowcami z Polski, Francji i Niemiec.

 

Termin aplikacji i dalsze informacje:

Termin składania aplikacji upływa 15 czerwca 2026 roku. Informacje dotyczące wymagań i warunków finansowania dostępne są na stronie programu Future Network Weimar Triangle: Science for Europe.

 

Cel programu:

Program ma na celu wspieranie trójstronnej współpracy naukowej między Niemcami, Francją i Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego. W jego ramach inicjowane będą wspólne projekty badawcze, rozwijane sieci kontaktów młodych naukowczyń i naukowców oraz przestrzeń do wypracowywania rozwiązań dla europejskich i globalnych wyzwań.

Program jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Badań, Technologii i Przestrzeni Kosmicznej (BMFTR).

Więcej informacji: Future Network Weimar Triangle: Science for Europe

Data wydarzenia 11.05.2026
Data zakończenia wydarzenia 15.06.2026
Nie przyjmujemy więcej zgłoszeń na to wydarzenie