NAWA tworzy autorskie programy wspierające międzynarodową karierę naukowców oraz wzmacniające umiędzynarodowienie polskich uczelni i jednostek naukowych.
Staramy się, aby nasze programy nie tylko odpowiadały na potrzeby rozwojowe środowiska akademickiego i naukowego, wspierały uczelnie w realizacji planów związanych z umiędzynarodowieniem, lecz także by nasza oferta uwzględniała administracyjną codzienność kadry naukowo-dydaktycznej i instytucji, w których pracuje.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej informuje, że w związku z zaprzestaniem współpracy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w ramach Umowy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, zawartej w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r., będącym skutkiem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wprowadza w ogłoszeniach Programów i innych działaniach zmianę w zakresie:
- uprawnionych wnioskodawców,
- innych podmiotów, w tym będących partnerami (w przypadku realizacji projektu w formule partnerskiej), ośrodkami goszczącymi oraz
- uczestników
polegającą na wykluczeniu z udziału w tych Działaniach osób fizycznych, będących obywatelami Federacji Rosyjskiej oraz instytucji i innych podmiotów mających siedzibę na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Podkategorie
Polskie Powroty, edycja ósma
Ogłaszamy nabór do ósmej edycja programu Polskie Powroty NAWA! Zapraszamy do składania wniosków
Celem programu jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom, pracującym naukowo za granicą, powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w Polsce. Program stwarza Powracającym Naukowcom możliwość utworzenia własnej grupy projektowej w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych. Krajowe uczelnie i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie.
Granty Interwencyjne NAWA
Celem programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze, o istotnych konsekwencjach globalnych lub regionalnych. Kluczowe jest, aby działania projektowe były ukierunkowane na badanie nagłego, nieprzewidzianego zjawiska.
Wnioski można składać do wyczerpania alokacji, nie dłużej niż do 20 grudnia 2024 roku do godz. 15.00 czasu lokalnego dla Warszawy.
Zawacka NAWA - nabór w ramach oferty wyjazdowej na rok 2025/2026
Celem Programu jest pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez indywidualne wyjazdy z Polski studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców zgodnie z postanowieniami międzyrządowych umów zawartych pomiędzy Polską a krajami biorącymi udział w Programie Zawacka NAWA.
Ponadto wyjazdy stypendialne w ramach Programu pozwolą na podnoszenie kompetencji uczestniczących w nich przedstawicieli środowiska akademickiego.
Sieć NAWA-MSCA
Celem Programu „Sieć NAWA-MSCA” jest rozwój umiędzynarodowienia poprzez wsparcie działalności instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie wsparcia polskich wnioskodawców i beneficjentów programu Działania „Maria Skłodowska-Curie” (Horyzont Europa) na lata 2025-27.
Sieć NAWA-EURAXESS
Ideą programu jest tworzenie w poszczególnych województwach sieci regionalnych pomiędzy różnymi instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz cudzoziemców. Celem tych partnerstw ma być tworzenie i promowanie atrakcyjnego otoczenia dla doktorantów, naukowców i ich rodzin przyjeżdżających do Polski. Ważnym elementem działania sieci jest rozwój współpracy z m.in. urzędami wojewódzkimi w celu usprawniania procedur legalizacji pobytu badaczy i ich rodzin.
Partnerstwa Strategiczne
Celem programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych. Rezultaty projektów powinny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.
Walczak NAWA
Celem Programu Walczak NAWA jest wzmocnienie potencjału polskich jednostek naukowych i podmiotów leczniczych poprzez wsparcie mobilności międzynarodowej badaczy obszaru nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Osoby realizujące projekty w ramach Programu mają możliwość przeprowadzenia badań naukowych i pracy u boku wybitnych specjalistów w najlepszych ośrodkach medycznych na całym świecie.
NAWA PRELUDIUM BIS 2
NAWA PRELUDIUM BIS 2 to program, którego celem jest wspieranie międzynarodowej mobilności doktorantów poprzez umożliwienie im realizacji staży zagranicznych, związanych z uczestnictwem w projektach badawczych w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 2.
Informacje o naborze - TUTAJ
Preludium Bis NAWA 3
PROGRAMY DLA NAUKOWCÓW
Celem Programu jest wspieranie międzynarodowej mobilności doktorantów poprzez umożliwienie im realizacji staży zagranicznych, związanych z uczestnictwem w projektach badawczych w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 3.