Ambasadorowie o współpracy akademickiej z Polską - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

15 czerwca 2026 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyły się spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego poświęcone promocji Polski jako miejsca studiów, rozwoju naukowego i współpracy akademickiej. 

 

NAWA MNiSW Spotkanie z Ambasadorami

 

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przy organizacyjnym zaangażowaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele MNiSW, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, NAWA, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz reprezentanci środowiska akademickiego. 

Spotkania zostały przeprowadzone w trzech turach, skierowanych do przedstawicieli państw OECD, krajów z liczną Polonią oraz państw kandydujących do Unii Europejskiej. Taki podział pozwolił dostosować rozmowę do różnych kierunków współpracy akademickiej, naukowej i promocyjnej. 

Spotkania otworzył prof. Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Perspektywę Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawili reprezentanci Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski. 

Ze strony NAWA głos zabrali: dr Wojciech Karczewski, Dyrektor Generalny NAWA, dr Piotr Kępski, Dyrektor Biura Programów dla Instytucji, oraz Magdalena Kachnowicz, Dyrektor Biura Programów dla Studentów

Przedstawiciele NAWA zaprezentowali działania Agencji wspierające umiędzynarodowienie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, w tym programy dla studentów zagranicznych, ofertę stypendialną, możliwości współpracy instytucjonalnej oraz działania promujące Polskę jako atrakcyjny kierunek studiów i badań. 

Podczas spotkań omówiono również rolę dyplomacji naukowej, potencjał polskich uczelni oraz praktyczne aspekty współpracy z partnerami zagranicznymi. Przedstawiciele środowiska akademickiego zaprezentowali ofertę polskich uczelni dla studentów zagranicznych, a FRSE przedstawiła perspektywę działań wspierających mobilność i współpracę międzynarodową w szkolnictwie wyższym. 

W części dyskusyjnej poruszano m.in. kwestie współpracy z uczelniami i instytucjami zagranicznymi, promocji oferty edukacyjnej Polski, rekrutacji kandydatów z różnych systemów edukacyjnych oraz dostępu do informacji o możliwościach studiowania i rozwijania współpracy akademickiej w Polsce. 

Spotkania były okazją do przedstawienia spójnej informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego, dostępnych instrumentach wsparcia oraz możliwościach rozwijania relacji akademickich z partnerami z różnych regionów świata. 

 

3

 4

5

13

16

1

8

12

9 

11

9

MNiSW 2