Komunikat z dn. 25.09.2020 r.
Z uwagi na konieczność ustalenia sposobu postępowania w przypadku wniosków o przesunięcie terminu rozpoczęcia lub wznowienia realizacji stypendium w programach im. M. Bekkera (edycja 2018 i 2019) oraz im. W. Iwanowskiej (edycja 2018) spowodowane utrudnieniami związanymi z zagrożeniem epidemicznym COVID-19, NAWA przyjęła jednolity sposób rozpatrywania wniosków stypendystów w sprawie przenoszenia projektów na rok 2021:
- Istnieje możliwość ustalenia nowego terminu rozpoczęcia realizacji projektu, jeśli przypada on nie później niż w dniu 31 marca 2021 (pod warunkiem zawarcia umowy w roku 2020).
- W przypadku, gdy wnioskowany termin rozpoczęcia realizacji projektu przypada po 31 marca 2021 – brak jest możliwości akceptacji złożonego wniosku. W takiej sytuacji stypendysta może:
- ustalić termin wcześniejszy (vide pkt 1)
- złożyć rezygnację ze stypendium z możliwością ponownego ubiegania się o nie w kolejnym naborze.
Jednocześnie informujemy, że mając na względzie nakład pracy związany z przygotowaniem zwycięskiego wniosku w naborze do ww. programów oraz pozostające poza Państwa wpływem utrudnienia wynikające z zagrożenia epidemicznego, umożliwimy Państwu uproszczoną aplikację, w przypadku gdyby rozpoczęcie realizacji projektu nie było możliwe przed 31 marca 2021 r. Będzie ona wymagała złożenia w naborze do programu im. Bekkera, zaplanowanym na kwiecień 2021 r., karty zmian w stosunku do Państwa pierwotnego projektu i ich uzasadnienia. Finansowanie zostanie przyznane pod warunkiem akceptacji tej karty przez Zespół oceniający. Projekty realizowane w tym trybie będą mogły rozpocząć się nie wcześniej niż w marcu 2022 r. Liczymy, że uproszczona możliwość aplikacji pozwoli wszystkim laureatom ww. programów na realizację projektów w wybranych ośrodkach goszczących.
- Podobnie, w przypadku wznowienia projektu zawieszonego, zgoda NAWA jest możliwa tylko, jeśli wznowienie realizacji projektu przypada najpóźniej w dniu 31 marca 2021 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ogłoszenie o naborze nr 20/2019 z dnia 16.04.2019
Na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 7 lipca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1530 z późn. zm.) Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej ogłasza nabór wniosków o udział w Programie im. Mieczysława Bekkera.
Cel Programu
Celem Programu jest wsparcie naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych w polskich uczelniach oraz jednostkach naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenia badań naukowych lub pozyskania materiałów do pracy naukowej w renomowanych zagranicznych ośrodkach na całym świecie. Wyjazdy pozwolą im na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy i nawiązanie długofalowych relacji z zagranicznymi zespołami naukowymi.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu uprawnione są wyjazdy naukowe i naukowo-dydaktyczne, których celem jest:
- odbycie stażu podoktorskiego;
- prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
- pozyskanie materiałów do pracy naukowej;
oraz dodatkowo – tylko jako uzupełnienie do powyższych celów – inne formy aktywności naukowej lub akademickiej, w tym prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Uprawnieni wnioskodawcy
O udział w Programie mogą ubiegać się naukowcy oraz nauczyciele akademiccy, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, w chwili składania wniosku zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w instytucji polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki należącej do jednej z poniższych kategorii:
- uczelnie, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk;
- instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Polska Akademia Umiejętności;
- inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, posiadające kategorię naukową.
Termin realizacji Programu
Projekt może być realizowany przez okres od 3 do 24 miesięcy w przypadku Młodego Naukowca lub od 3 do 12 miesięcy w przypadku pozostałych Wnioskodawców. Wyjazd może rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2020 r., a najpóźniej 30 września 2020 r.
Termin i forma składania wniosków
Nabór wniosków w Programie jest prowadzony w terminie od 16 kwietnia do 18 czerwca 2019 r. roku do godz. 15:00 czasu środkowoeuropejskiego (UTC+01:00, czas lokalny dla Warszawy) wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji. Złożenie wniosków do Programu po tym terminie nie będzie możliwe. Złożenie wniosku możliwe jest po rejestracji w systemie dostępnym na stronie internetowej https://programs.nawa.gov.pl
Wniosek należy wypełnić w języku polskim, z wyjątkiem części III Information about the project planned for implementation in the host centre, którą należy wypełnić w języku angielskim. Część II „Ośrodek goszczący” można wypełnić w języku polskim lub w języku angielskim. Kopie najważniejszych publikacji należy przedstawić w języku oryginalnym. Dokument potwierdzający posiadanie stopnia lub tytułu naukowego może być przedstawiony w języku polskim, angielskim lub łacińskim. Pozostałe załączniki muszą być sporządzone w języku polskim lub angielskim.
Wzór wniosku o finansowanie projektu(wnioski składane są wyłącznie w systemie teleinformatycznym Agencji)
Wzór umowy podpisywanej z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej
Załącznik do umowy: wzór raportu częściowego i raportu końcowego
Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację Programu
40 000 000 PLN