Legalizacja czy apostille – która procedura mnie obowiązuje? - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zanim wypełnisz wniosek i złożysz dokumenty, upewnij się jaka procedura jest wymagana w kraju, do którego się udajesz lub w którym będziesz potrzebował przedłożyć poświadczony dokument.

Czy kraj, do którego się udajesz, jest sygnatariuszem Konwencji haskiej dotyczącej uwierzytelniania dokumentów i czy jej postanowienia weszły w życie?

 

Jeśli państwo, do którego wyjeżdżasz jest stroną konwencji haskiej, to powinieneś wnioskować o poświadczenie dokumentu klauzulą apostille.
Jeśli nie, wymagane
jest uwierzytelnienie w NAWA, a następnie legalizacja w MSZ.


Pamiętaj
, poświadczenie dokumentu nie odbywa się na poczekaniu.
Czas na rozpatrzenie wniosku i weryfikację merytoryczną dokumentów wynosi do 30 dni od momentu złożenia i zarejestrowania kompletu dokumentów w siedzibie NAWA.

Wnioski weryfikowane są zgodnie z datą i kolejnością wpływu.

 

Uwaga: Z informacji powszechnie dostępnych w zasobach Internetu wynika, że na rynku działają podmioty świadczące usługi pośrednictwa w sprawach nadania dokumentom klauzuli apostille lub ich legalizacji.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej informuje, iż nie współpracuje z podmiotami świadczącymi wskazane usługi i nie ponosi odpowiedzialności za jakość ich oferty oraz cenę.
Procedura wystąpienia o nadanie klauzuli apostille lub o legalizację dokumentu jest w pełni dostępna dla osób działających samodzielnie – również zamieszkałych poza Warszawą lub poza granicami RP w związku z możliwością skorzystania z obsługi korespondencyjnej.

 

 

 

Udostępnij