Rusza nabór otwarty w programie Lektorzy NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nabór wniosków o skierowanie trwa od 6 lutego do 6 marca 2023 roku do godz. 15:00:00 (czasu lokalnego dla Warszawy).

Program Lektorzy NAWA w szczególny sposób promuje język polski poza granicami naszego kraju, jednocześnie rozpowszechniając wiedzę na temat polskiej kultury, historii oraz szkolnictwa wyższego i nauki.  W ramach programu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej współpracuje z zagranicznymi uczelniami organizującymi lektoraty języka polskiego. Nasi lektorzy i lektorki to osoby doskonale przygotowane do pracy dydaktycznej, specjaliści w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, posiadający  doświadczenie w pracy z obcokrajowcami.

Są to osoby otwarte na inne kultury, a także gotowe do podejmowania nowych wyzwań. Często sami organizują swój warsztat pracy, zawsze mogą pochwalić się wysoką kulturą osobistą i ponadprzeciętnymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Lektorzy nie tylko prowadzą zajęcia językowe – często współpracują też z ośrodkami akademickimi, placówkami dyplomatycznymi i organizacjami polonijnymi, a efektem tej współpracy są ważne i interesujące wydarzenia kulturalne. Wśród nich warto wymienić zarówno inicjatywy polonistyczne takie jak dyktanda i konkursy ortograficzne, np.: Dyktando z okazji Dnia Niepodległości Polski, olimpiady z języka polskiego czy konkursy literackie i recytatorskie, jak również konkursy związane ze znajomością polskiej kultury, zajęcia poświęcone narodowym tradycjom, np.: zabawa andrzejkowa, jasełka, zabawy świąteczne związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Nasi lektorzy i lektorki organizują również wieczory kulinarne, warsztaty historyczne i językowe (fonetyczne, etnolingwistyczne, translatorskie), spotkania poetyckie oraz eksperckie, będące częścią opieki naukowej nad tłumaczeniami. Jako animatorzy życia kulturalnego włączają się w takie dobrze nam znane akcje jak Noc Muzeów, Narodowe Czytanie czy obchody Dnia Języka Polskiego. Tworzą również programy edukacyjno-kulturalne poświęcone kolejnym Patronom Roku. W niektórych ośrodkach z ich inicjatywy powstają kluby dyskusyjne czy akademie filmu polskiego, gdzie uczestnicy mogą poznać polską kinematografię na pokazach filmowych, festiwalach, projektach związanych z tworzeniem dubbingu oraz ukazujących Polskę jako ciekawą atrakcję turystyczną. We współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi i kulturalnymi nasi lektorzy i lektorki organizują również wystawy malarstwa polskiego, koncerty plenerowe i recitale muzyczne oraz obchody Dni Języka i Kultury Polskiej. Wielu z nich prowadzi także strony lub profile w mediach społecznościowych, informujące o wydarzeniach związanych z Polską.

Lektorzy i lektorki NAWA pracują obecnie w ponad 30 krajach na 5 kontynentach, gdzie prowadzą lektoraty języka polskiego na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych, a także w ramach innych kierunków w około 80 zagranicznych uczelniach. W każdym roku akademickim uczą łącznie około 2500-3000 osób na całym świecie.

W tym roku lista ośrodków włączonych do naboru 2023/2024 wzbogaciła się o siedem uniwersytetów:

  1. Bakijski Uniwersytet Słowiański – Azerbejdżan
  2. Uniwersytet Islandzki – Islandia,
  3. Uniwersytet Jordański – Jordania,
  4. Autonomiczny Uniwersytet Stanu Hidalgo – Meksyk,
  5. Uniwersytet  Srinakharinwirot – Tajlandia,
  6. Uniwersytet Boloński – Włochy,
  7. Uniwersytet w Neapolu „L'Orientale” – Włochy.

Tym samym, mamy ośrodki w nowych krajach, z którymi jeszcze nie współpracowaliśmy w ramach programu Lektorzy NAWA, czyli na Islandii, w Jordanii, Tajlandii i Meksyku.

Coraz bardziej zacieśniamy współpracę z Włochami. Obecnie są to już trzy ośrodki włoskie w Bolonii, Neapolu i Bari.

Zależy nam również na rozwijaniu współpracy z ośrodkami w Stanach Zjednoczonych, dlatego w tym roku chcemy włączyć do naboru nowy ośrodek Uniwersytet Stanowy Wayne. Na razie czekamy na akceptację tej propozycji przez Fundację Kościuszkowską, ale mamy nadzieję, że już wkrótce otworzymy kolejny lektorat w USA.

W obliczu wojny w Ukrainie, wspieramy i utrzymujemy współpracę ze wszystkimi dziewięcioma ośrodkami ukraińskimi, do których do tej pory kierowaliśmy lektorów i lektorki NAWA. W związku z tym, że większość lektorów i lektorek przedłużyła swoje lektoraty w ośrodkach ukraińskich, w tej edycji nabór otwarty prowadzony będzie do dwóch uczelni w Ukrainie. Podobnie jak w roku akademickim 2022/2023 rekrutacja do ośrodków ukraińskich przewiduje nauczanie w trybie pracy zdalnej.

Oczekiwania wobec kandydatów na lektorów i lektorki oraz inne niezbędne informacje dotyczące kryteriów naboru znajdują się pod poniższymi linkami:

Ogłoszenie o naborze

Szczegółowe informacje dotyczące lektoratów

Lista dostępnych ośrodków i inne dokumenty

Udostępnij