European Space University of Earth and Humanity - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Universeh

 

Okres realizacji
2020-2023

 

Budżet:
5 000 000 EUR

 

Członkowie sojuszu

 

  • Uniwersytet w Tuluzie
    Francja – koordynator sojuszu
     
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
    Polska
     
  • Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie
    Niemcy
     
  • Uniwersytet Techniczny w Luleå
    Szwecja
     
  • Uniwersytet Luksemburski
    Luksemburg
     

 

O sojuszu

 

UNIVERSEH to sojusz 5 uniwersytetów z 5 krajów europejskich. Został założony w listopadzie 2020 r. w celu opracowania nowego sposobu współpracy w zakresie przestrzeni kosmicznej.

Strategia działania konsorcjum UNIVERSEH zakłada zwiększenie mobilności studentów oraz kadry naukowej, a także promowanie współpracy międzyuczelnianej. Realizacja projektu pomaga uczelniom partnerskim dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb rynku. Możliwość wymiany doświadczeń i kontaktów z przemysłem kosmicznym przyczynia się do powstania pionierskich kierunków kształcenia.

UNIVERSEH opiera się na szerokiej wiedzy i już nawiązanych kontaktach z przemysłem kosmicznym i europejskimi instytutami kosmicznymi. Wszystko po to, aby wypracować najbardziej odpowiednie środowisko nauczania i uczenia się i wdrożyć je w celu zaspokojenia europejskich potrzeb w zakresie przestrzeni kosmicznej.

 

 

Zadania, za które odpowiada Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

 

 

AGH logo

 

W ramach tzw. pakietu roboczego nr 6 (WP6) Equity, Inclusion and Diversity (Równość, włączenie i różnorodność) podejmujemy działania na rzecz inkluzywności i równego dostępu do nauk kosmicznych i sektora kosmicznego. 

 

Szczególna uwaga poświęcona jest osobom z niepełnosprawnościami, migrantom i uchodźcom oraz osobom z nieuprzywilejowanych środowisk, dla których mobilność w projekcie może być utrudniona.

Dotychczas zorganizowaliśmy seminarium dla pracujących na uczelniach partnerskich osób, które zajmują się wspieraniem studentów i studentek o utrudnionym dostępie do projektu. Wypracowaliśmy różne koncepcje rozwiązań wspierających, tego typu spotkania to także wymiana doświadczeń między uczelniami i przygotowanie programów stypendialnych.

Pracujemy również nad promowaniem sektora kosmicznego i zwiększaniem zaangażowania kobiet w studiowanie przedmiotów związanych z eksploracją Kosmosu. Każdy z partnerów UNIVERSEH przygotował testimoniale kobiet pracujących w sektorze kosmicznym lub kontynuujących karierę naukową w powiązanych z Kosmosem dziedzinach. Dodatkowo współpracujemy z liceami i społecznościami studenckimi poprzez opracowanie lekcji pokazowych, webinarów, ale także różnych materiałów edukacyjnych (quizy, gra planszowa).

 

 

UNIVERSEH w programie „Solidarni z Ukrainą”

 

W ramach projektu UNIVERSEH Extended for Ukraine w działania sojuszu zostały włączone dwie uczelnie ukraińskie Iwano-Frankiwski Narodowy Techniczny Uniwersytet Nafty i Gazu i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Instytucje z Ukrainy będą miały możliwość zapoznać się z nowoczesnymi metodami kształcenia, zarządzania projektem edukacyjnym, rolą wielokulturowości i wielojęzyczności w procesie kształcenia, a przede wszystkim nauczyć się, jak nawiązywać i utrzymywać współpracę międzynarodową z uniwersytetami z Polski i Europy Zachodniej. AGH natomiast w tym procesie będzie pełniło funkcję mentora i nauczyciela.

Projekt przyniesie korzyści wszystkim stronom zaangażowanym w jego realizację, zarówno na poziomie jednostki, jak i organizacji. Zróżnicowany program umożliwi studentom rozwijanie kompetencji miękkich (komunikacja międzykulturowa, nawiązywanie kontaktów, współpraca w środowisku międzynarodowym, podniesienie kwalifikacji językowych) i twardych (zdobycie nowej wiedzy z tematyki kosmicznej, wiedza z zakresu przedsiębiorczości) oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez partnerstwo UNIVERSEH.

 

 

 
Dofinansowanie NAWA:
1 000 000 zł.

 

Projekt UNIVERSEH stanowi świetną okazję do pracy w międzynarodowym zespole doświadczonych badaczy sektora kosmicznego. Rola badań kosmicznych będzie w najbliższej przyszłości szybko rosła.

Technologie oparte na rozwiązaniach kosmicznych przyczynią się do polepszenia jakości ludzkiego życia
zasoby kosmiczne zaspokoją nasze codzienne potrzeby, ale najpierw musimy zrozumieć przestrzeń kosmiczną oraz jej rolę. UNIVERSEH to szansa na wymianę dobrych praktyk w obszarze edukacji i badań pomiędzy uczelniami partnerskimi. Wyniki współpracy pomogą nam kształcić inżynierów przyszłości.

Tym bardziej jest nam miło móc gościć w naszym sojuszu przyjaciół z Ukrainy.

prof. Tadeusz Uhl,
koordynator projektu w AGH

 

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie UNIVERSEH Extended for Ukraine :

 

  1. Iwano-Frankiwski Narodowy Techniczny Uniwersytet Nafty i Gazu
  2. Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku

 

Koordynator projektu UNIVERSEH w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

 

prof. zw. dr hab. inz. Tadeusz Uhl agh

 

prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Uhl

w 2020 r. został dyrektorem Centrum Technologii Kosmicznych, pomocniczej jednostki naukowo-dydaktycznej AGH.

Autor oraz współautor ponad 800 publikacji naukowych, a także ponad 40 patentów krajowych i międzynarodowych. Jest inicjatorem interdyscyplinarnego kształcenia opartego na projektach w zakresie mechatroniki oraz jednym z twórców kierunku mechatronika, a także inicjatorem współpracy międzynarodowej z wieloma uczelniami w kraju i za granicą w ramach umów bilateralnych oraz programów ERASMUS+. 

Spędził 6 lat za granicą, pracując zarówno w przemyśle, jak i na uczelniach w Holandii, Belgii, Francji, USA i Japonii.

Członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Programu Wspierania Infrastruktury Badawczej w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Od 2013 r. członek zespołu ekspertów Komisji Europejskiej przyznającego granty na badania naukowe oraz zajmującego się nowoczesnymi kierunkami europejskiej gospodarki.

Jako pierwszy Polak został powołany do udziału w pracach Grupy Wysokiego Poziomu (High Level Group) w zakresie kluczowych technologii (KTE – Key Enabling Technologies), która działa przy Komisji Europejskiej. Jego specjalności naukowe to: mechatronika, robotyka, identyfikacja modeli układów mechanicznych, dynamika strukturalna, drgania.

 

UNIVERSEH Extended for Ukraine:

ctk.agh.edu.pl/universeh-extended-for-ukraine/

 

Więcej o UNIVERSEH:

universeh.agh.edu.pl

universeh.eu

 

 

 

Udostępnij