The European University of the Seas - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

01 4eu

 

Okres realizacji
2023-2027

 

Budżet:
18 000 000 EUR

 

Członkowie sojuszu

 

  • Uniwersytet w Kadyksie
    Hiszpania – koordynator sojuszu
     
  • Uniwersytet Gdański
    Polska
     
  • Uniwersytet Zachodniej Bretanii
    Francja
     
  • Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii
    Niemcy
     
  • Uniwersytet w Splicie
    Chorwacja
     
  • Uniwersytet Maltański w Valletcie
    Malta
     
  • Uniwersytet w Algarve
    Portugalia
     
  • Uniwersytet Parthenope w Neapolu
    Włochy
     
  • Uniwersytet Nord
    Norwegia
     

 

O sojuszu

 

Wizją sojuszu SEA-EU jest stworzenie międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego, który będzie wzmacniał współpracę naukową i dydaktyczną, a także wspierał innowacje i transfer wiedzy. Łączy nas kulturowa i gospodarcza tradycja związana z morzem.

Swoim zasięgiem obejmujemy prawie wszystkie morza i oceany, które tworzą północne, zachodnie i południowe fasady kontynentu europejskiego: Morze Bałtyckie, Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Adriatyckie. Co najważniejsze, sektor morski ma strategiczne znaczenie dla gospodarek naszych 9 regionów i stanowi on główny cel naszej edukacji i badań naukowych.

SEA-EU jako Uniwersytet Europejski stanie się międzyuniwersyteckim kampusem, po którym studenci, doktoranci, pracownicy oraz badacze będą się mogli swobodnie przemieszczać. Społeczność naukowa będzie się dzielić wiedzą, platformami oraz zasobami, by realizować wspólne programy nauczania lub moduły obejmujące różne dyscypliny. Dla wszystkich członków aliansu oznacza to także ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, pracownikami naukowymi oraz badaczami w celu znalezienia rozwiązań wyzwań zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

SEA-EU dąży do zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie najwyższej jakości kształcenia i badań naukowych oraz pielęgnowanie nowych form współpracy mających na celu konsolidację oraz rozszerzenie działalności uczelni wchodzących w skład konsorcjum.

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Gdański

 

UW logo

 

Uniwersytet Gdański jest współkoordynatorem pakietu roboczego European Campus Life mającego na celu transformację uczelni w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz prowadzenie szeregu lokalnych działań na rzecz zielonej transformacji.

Do inicjatyw w pakiecie roboczym zalicza się także:

  • wdrożenie działań mających na celu podniesienie świadomości społeczności studenckiej na temat równości i różnorodności;
  • stworzenie nowych cyfrowych sposobów współpracy w całym sojuszu, które mogą pomóc uczelniom partnerskim w dostosowaniu szkolnictwa wyższego do nowych technologii;
  • promowanie wielojęzyczności, budowanie kompetencji w zakresie języka angielskiego oraz ustanowienie wspólnej polityki językowej SEA-EU.

 

Dodatkowe zadania, za które odpowiada Uniwersytet Gdański:

  • opracowanie wspólnej długoterminowej strategii, zawierającej raporty z analizy polityki edukacyjnej i badawczej wszystkich uczelni partnerskich, a także sprawozdawczości na temat aktualnego stanu rzeczy w sprawach związanych ze współpracą z przemysłem i dostosowanej do strategii regionalnej inteligentnej specjalizacji;
  • przeprowadzenie badań, które pomogą w projektowaniu zróżnicowanych, innowacyjnych form dokształcających na różnych poziomach (głównymi tematami będą wyzwania cyfrowe i ekologiczne);
  • promocja koncepcji Service-Learning (SL) jako innowacyjnego narzędzia pedagogicznego, otwartego na społeczeństwo i przyczyniającego się do zrozumienia SEA-EU.

 

 

Łączy nas nadmorskie położenie naszych uczelni.

W pewnym sensie jesteśmy więc ludźmi morza. A ludzie morza i ludzie nauki mają z pewnością także wspólne cechy – upór, gotowość na spotykanie nowego, niepohamowaną chęć odkrywania. SEA-EU – ten symboliczny akronim naszego konsorcjum, który fonetycznie jest jakże bliski anglojęzycznemu „do zobaczenia”, to obietnica nieustannych ponownych spotkań w gronie przyjaciół, których znaleźliśmy na uczelniach partnerskich.

 

 

 

SEA-EU w programie „Solidarni z Ukrainą”

 

Celem projektu SEA-EU 2.0 jest wsparcie funkcjonowania i dalszego rozwoju Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Mieczkowa (ONU) poprzez udział w sojuszu w szeroko rozumianej współpracy akademickiej: naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Ukraińscy naukowcy i studenci będą zapraszani na wydarzenia organizowane w ramach konsorcjum oraz angażowani do wybranych, wspólnie realizowanych przez wszystkie uczelnie partnerskie zadań. Przedstawiciele ONU będą również uczestniczyli w spotkaniach, na których podejmuje się kluczowe decyzje dotyczące projektu. Społeczność ONU w bardzo obszernym zakresie będzie zatem korzystała z oferty dydaktycznej, naukowej i szkoleniowej SEA-EU, a także brała udział w strategicznych zgromadzeniach.

Wykorzystanie środków z programu „Solidarni z Ukrainą” w ramach sojuszu europejskiego oznacza, że mobilność akademicka, której wzrost jest zasadniczym celem projektu, nie będzie się ograniczać wyłącznie do Europy Wschodniej. Opisane w projekcie inicjatywy zakładają współpracę na terenie Polski, Norwegii, Niemiec, Portugalii, Malty, Hiszpanii, Chorwacji i Włoch. W ramach intensywnego rozwijania mobilności akademickiej przewidziano udział w wizytach studyjnych, stażach, szkołach letnich i zimowych, seminariach, warsztatach, szkoleniach lub intensywnych kursach dla społeczności ONU. Głównym tematem inicjatyw będą cele zrównoważonego rozwoju jako jeden z motywów przewodnich projektu. W przedsięwzięcia będą zaangażowani zarówno pracownicy partnera ukraińskiego, jak i studenci, którzy są jednym z najważniejszych filarów w SEA-EU.

Jednym z istotnych aspektów współpracy będzie również zaangażowanie kadry naukowej ONU w zadania mające na celu przekazywanie dobrych praktyk i propagowanie nowoczesnych metod kształcenia oraz organizacji systemu jakości kształcenia. Wszystkie działania będą miały na celu wspieranie równości, różnorodności i integracji społeczności akademickiej uczelni oraz partnerów SEA-EU.

Uniwersytet Gdański jest współkoordynatorem jednego z najbardziej rozbudowanych pakietów roboczych European Campus Life, mającego na celu transformację uczelni w kierunku celów zrównoważonego rozwoju, oraz prowadzenia szeregu lokalnych działań na rzecz zielonej transformacji w SEA-EU. Do realizacji tego zadania kluczowe będzie sieciowanie i nawiązywanie współpracy pomiędzy ONU a członkami sojuszu. Planowane jest m.in. utworzenie sieci zespołów ds. zrównoważonego rozwoju z każdej uczelni, które będą się wzajemnie wspierać w osiąganiu długoterminowych celów.

Pierwsze inicjatywy, do których zostali zaproszeni naukowcy i studenci z Ukrainy w ramach projektu, odbyły się w kwietniu 2023 r. Jeszcze przed rozpoczęciem projektu do udziału w międzynarodowym rejsie badawczym SEA-EU zaprosiliśmy doktorantkę z ONU, Ksenię Andrieievą.

 

 
Dofinansowanie NAWA:
878 757,50 zł

 

Prawdziwa pomoc, jakiej możemy dziś udzielić Ukrainie, to ta, w wyniku której zdobyte u nas wykształcenie i towarzyszące mu kompetencje studenci czy badacze będą mogli wykorzystać w procesie odbudowy Ukrainy.

Ufam, że właśnie taka niezawłaszczająca postawa per saldo zaowocuje też korzyściami dla Polski i ustawiczną współpracą obu naszych krajów w przyszłości.

Uważam, że dla uczelni naszych wschodnich sąsiadów nie ma dziś lepszego miejsca do wdrażania nowoczesnych form kształcenia i realizacji udanej współpracy naukowej niż udział w europejskich partnerstwach.

prof. dr hab. Piotr Stepnowski,
rektor UG, wypowiedź dla portalu perspektywy.pl

 

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie SEA-EU 2.0:

 

Ukraińska uczelnia partnerska uczestnicząca w projekcie Komplementarne wsparcie działań podejmowanych przez Uniwersytet Gdański w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego pn. The European University of the Seas [SEA-EU] w zakresie współpracy akademickiej z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. I. Miecznikowa.

 

Koordynator projektu SEA-EU na Uniwersytecie Gdańskim

 

prof. Jurkowska-Zeidler

 

dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG

jest prorektorem ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, wicerektorem sojuszu SEA-EU oraz pierwszą przewodniczącą nowo powstałej Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich na lata 2023-2024.

Dzięki jej osobistej współpracy z NAWA w maju 2022 r. została zorganizowana na UG konferencja „Solidarni z Ukrainą”, kierowała też projektem mikrograntów dla ukraińskich naukowców.

Na UG nadzoruje programy NAWA „Welcome to Poland” oraz „Promocja Języka Polskiego”, stworzyła i realizuje program „Profesorowie wizytujący UG”.

Dzięki realizowanej przez nią strategii UG jest też trzecią w Polsce uczelnią pod względem uzyskanego dofinansowania z programu Erasmus KA131, a dzięki jej zaangażowaniu na UG rozpoczął działanie Erasmus+ InnHUB Gdańsk.

 

 

Udostępnij