European University alliance for sustainability: responsible GRowth, inclusive Education and Environment - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji:

2023-2027

Budżet:

14 399 995 EUR

 

Grafika: mapa Europy z zaznaczonymi uczelniami – członkami sojuszu (mapy do wykorzystania na potrzeby zarówno www jak i posterów). 

Członkowie sojuszu (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Uniwersytet w Estremadurze (Hiszpania) – koordynator sojuszu
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Polska)
  • Uniwersytet w Gävle (Szwecja)
  • Uniwersytet w Parmie (Włochy)
  • Uniwersytet w Angers (Francja)
  • Uniwersytet w Évorze (Portugalia)
  • Uniwersytet Ottona von Guerickego w Magdeburgu (Niemcy)
  • Uniwersytet Oradejski (Rumunia)
  • Atlantycki Uniwersytet Technologiczny (Irlandia)

 

O sojuszu

EU GREEN to ponadnarodowy sojusz europejskich uniwersytetów stworzony przez 9 instytucji partnerskich, które budują jeden z pierwszych uniwersytetów przyszłości. Celem strategicznym partnerów jest wykreowanie szerokiego europejskiego centrum edukacji, badań i innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju – centrum ma wykraczać poza granice konsorcjum, zapewniając rozwiązania lokalnych lub regionalnych wyzwań, które to rozwiązania mogą być implementowane na poziomie globalnym, również poza granicami Unii Europejskiej. Stąd też planowanie wspólnej przestrzeni, nie tylko wirtualnej, ale także fizycznej, w której będą dzielone kształcenie, szkolenia, badania i/lub działania innowacyjne opracowane przez członków sieci i podmioty zaproszone do współpracy. Działalność pedagogiczna EU GREEN ma być dostępna wirtualnie za pośrednictwem platformy EU GREEN European Virtual University wspierającej włączenie do wysokiej jakości europejskiej edukacji obywateli z całego świata.

Jakie szanse i korzyści stwarza udział Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) w sojuszu EU GREEN dla samej uczelni, a także regionu Dolnego Śląska? Uczelnia zyska znak jakości i prestiżu, stanie się jednym z pierwszych uniwersytetów przyszłości o zorganizowanym i trwałym wpływie na lokalną społeczność, zwiększy się atrakcyjność krajowa i międzynarodowa zarówno uniwersytetu, jak i regionu. Udział w konsorcjum to także priorytetowy dostęp do funduszy europejskich dla projektów strategicznych na lata 2021-2027 w obszarze zarządzania i badań. EU GREEN przyciągnie międzynarodowe talenty (naukowców, wykładowców oraz studentów) do dolnośląskich uczelni i całego regionu.

UPWr chce zdobywać nowe doświadczenia, zwiększać mobilność i współpracować z uczelniami partnerskimi m.in. poprzez: wspólne dyplomy, szkoły letnie, specjalistyczne kursy szkoleniowe; mikropoświadczenia (microcredentials) oraz inne certyfikaty i stopnie w zakresie zrównoważonego rozwoju; działania badawcze na rzecz zrównoważonego rozwoju; budowanie forum wymiany myśli i doświadczeń; współtworzenie świadomości kulturowej i różnorodności.

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem w Évorze koordynuje pakiet roboczy nr 2 (WP2) An educational model centered on sustainability and the SDGs (Model edukacyjny skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju i celach zrównoważonego rozwoju). Ten pakiet obejmuje tworzenie wspólnej strategii edukacyjnej, włączanie idei zrównoważonego rozwoju do programów nauczania, wspólne programy studiów.

Uczelnia jest także współliderem (obok Uniwersytetu w Parmie) pakietu roboczego nr 6 (WP6) Fostering mobility and international collaboration for education on sustainability (Wspieranie mobilności i współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju). Celem w tym obszarze jest zwiększenie mobilności studentów i pracowników, wspieranie wspólnych międzynarodowych badań i programów studiów.

Najbardziej dumni jesteśmy z…

…tego, że nasz wniosek projektowy uzyskał dofinansowanie w pierwszym podejściu do konkursu. Cieszymy się, że założenia projektu oparte na celach zrównoważonego rozwoju wpisują się w strategię i profil naszej uczelni.

Największe wyzwania…

…to proces zarządzania tak dużym konsorcjum, przy bardzo ambitnych celach. Osiągnięcie wyznaczonych celów edukacyjnych będzie wymagało dużego nakładu pracy całego konsorcjum. To bardzo wymagający proces.

 

EU GREEN w programie „Solidarni z Ukrainą”

INTERACT (Designing new internationalization paths through the EU GREEN consortium) to projekt, który angażuje ukraińskie uczelnie partnerskie w spotkania i inne aktywności konsorcjum EU GREEN. Założono w nim 4 główne działania dla partnerów z Ukrainy: udział w spotkaniach konsorcjum, wizyty studyjne, uczestnictwo studentów w szkołach letnich oraz staże naukowe. Sojusz EU GREEN stara się włączyć uczelnie ukraińskie we wszystkie swoje kluczowe aktywności. Uniwersytety z Ukrainy mają kontakt z członkami sojuszu tak bezpośredni, jak i za pośrednictwem polskiego partnera. UPWr planuje pozyskać zewnętrzne środki finansowe w ramach programów międzynarodowych, aby współpraca między EU GREEN a partnerami ukraińskimi trwała także po zakończeniu projektu INTERACT.

Uczestnictwo reprezentantów z Ukrainy w spotkaniach konsorcjum jest kluczowe dla dalszego rozwijania relacji z partnerami sojuszu. Dzięki staraniom UPWr przedstawiciele wszystkich 10 ukraińskich uniwersytetów mogli przyjechać na otwarcie projektu do Cáceres (Hiszpania) w lutym 2023 r. Strona ukraińska w najbliższym czasie ma przedstawić zakres swoich potrzeb w stosunku do sojuszu. W ten sposób konsorcjanci EU GREEN będą mogli wyjść naprzeciw oczekiwaniom partnerów ukraińskich i stworzyć szyte na miarę szkolenia, wizyty studyjne itd., które sprawią, że uczelnie ukraińskie będą długofalowo włączone w działania sieci EU GREEN.

Działania podjęte przez UPWr – polskiego partnera konsorcjum – zostały bardzo dobrze przyjęte przez wszystkich uczestników na spotkaniu otwierającym i pozwalają na prawdziwe zaangażowanie sojuszu w pomoc uniwersytetom dotkniętym skutkami toczącej się wojny. Niezwykle emocjonalna reakcja przedstawicieli uniwersytetów po wystąpieniu prof. Ksenii Smyrnovej, reprezentującej Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, dowodzi, że dzięki takim działaniom jak projekt INTERACT zrozumienie prawdziwego oblicza tej wojny wśród partnerów europejskich niebędących państwami graniczącymi z Ukrainą jest o wiele głębsze. Sprzyja to jednocześnie zrozumieniu polskiej polityki zagranicznej w tym obszarze.

 

Dofinansowanie NAWA – 982 976,00 zł.

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie INTERACT:

  1. Akademia Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie
  2. Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie
  3. Żytomierski Państwowy Uniwersytet Technologiczny
  4. Dnieprzański Państwowy Uniwersytet Agrarno-Ekonomiczny
  5. Narodowy Techniczny Uniwersytet Politechnika Charkowska
  6. Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy Politechnika Kijowska
  7. Użhorodzki Uniwersytet Narodowy
  8. Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza
  9. Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Odessie
  10. Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki

Więcej:

https://upwr.edu.pl/en/research/projects/polish-national-agency-for-academic-exchange/designing-new-internationalization-paths-through-the-eu-green-consortium-interact/

https://upwr.edu.pl/en/news/launching-the-eu-green-project-536.html

 

Koordynatorka projektu EU GREEN na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

prof. Anna Chełmońska-Soyta jest profesorem nauk weterynaryjnych o specjalności immunologia weterynaryjna. Autorka publikacji naukowych z zakresu immunologii reprodukcji, nauczycielka akademicka na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierowniczka Laboratorium Immunologii Rozrodu w Instytucie Hirszfelda PAN. Członkini Rady Naukowej Instytutu Hirszfelda PAN oraz Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt; Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, a w latach 2020-2022 także Komitetu Polityki Naukowej. Obecnie na uczelni pełni funkcję prorektor ds. umiędzynarodowienia UPWr.

 

Galeria:

Podpis: Inauguracja sojuszu EU GREEN (31 stycznia 2023, Cáceres, Universidad de Extremadura, źródło zdjęć: https://twitter.com/EUGREENalliance
https://upwr.edu.pl/aktualnosci/rozpoczelismy-realizacje-projektu-eu-green-3995.html)

Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Więcej o EU GREEN:

https://upwr.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/eu-green/

https://www.eugreenalliance.eu/ 

 

Udostępnij