The European University of Social Sciences - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji:

2019-2026

Budżet:

14 399 998 EUR

 

Grafika: mapa Europy z zaznaczonymi uczelniami – członkami sojuszu

Członkowie sojuszu (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Instytut Nauk Politycznych w Paryżu  (Francja) – koordynator sojuszu
  • Szkoła Główna Handlowa (Polska)
  • Uniwersytet Bocconiego (Włochy)
  • Uniwersytet Środkowoeuropejski (Austria)
  • Europejski Instytut Uniwersytecki (międzyrządowa uczelnia z siedzibą we Włoszech)
  • Szkoła Hertiego (Niemcy)
  • Narodowy Uniwersytet Studiów Politycznych i Administracji Publicznej (Rumunia)
  • Wyższa Szkoła Handlowa w Sztokholmie (Szwecja)
  • Londyńska Szkoła Ekonomii i Nauk Politycznych (Wielka Brytania)
  • Uniwersytet IE (Hiszpania)

 

O sojuszu

Konsorcjum utworzone zostało w 2019 r. przez znakomite europejskie uniwersytety nauk społecznych, zmotywowane do utworzenia prawdziwie europejskiego kampusu międzyuniwersyteckiego. CIVICA realizowała pilotażową fazę unijnej inicjatywy Uniwersytetów Europejskich mającą na celu wzmacnianie partnerstw strategicznych w europejskim szkolnictwie wyższym i w obszarze badań naukowych. Członkowie CIVICA wykorzystali swoją wspólną wiedzę i wspólne europejskie wartości, by zaoferować studentom, doktorantom i pracownikom innowacyjne, ponadnarodowe możliwości w zakresie edukacji, badań i zaangażowania obywatelskiego, ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe i nadrzędną misję służenia społeczeństwom europejskim.

Wizja CIVICA na 2030 r. to pogłębienie i rozszerzenie działań w kluczowych obszarach, takich jak: edukacja, badania naukowe, zaangażowanie na rzecz społeczeństwa, innowacje i uczenie się przez całe życie (lifelong learning); rozwój zróżnicowanej i inkluzywnej społeczności CIVICA; dalszy globalny zasięg konsorcjum, ustanowienie przewodniej roli sojuszu CIVICA w naukach społecznych oraz stworzenie ram trwałej współpracy instytucjonalnej.

Zgodnie ze swoją misją CIVICA będzie nadal służyć lokalnym i globalnym społecznościom, bronić podstawowych wartości europejskich, wspierać zrównoważony rozwój środowiska oraz prowadzić badania w dziedzinach istotnych dla nauk społecznych. Jednak CIVICA będzie się w dalszym ciągu skupiać również na wewnętrznych społecznościach sojuszu. Od jesieni 2022 r. do jesieni 2026 r. tysiące studentów i młodych naukowców mają uzyskać nowe możliwości realizacji mobilności międzynarodowych, skorzystać z nowej oferty edukacyjnej oraz ogólnoeuropejskich możliwości zaangażowania obywatelskiego.

W listopadzie 2021 r. podpisano Memorandum of Understanding o przystąpieniu SGH do CIVICA. Z chwilą podpisania tego dokumentu uczelnia uzyskała możliwość udziału we wszystkich strukturach zarządzających konsorcjum CIVICA oraz w wydarzeniach przez nie organizowanych.

W 2022 r. SGH wraz z partnerami CIVICA złożyło aplikację do kolejnej edycji projektu. Konsorcjum uzyskało finansowanie na lata 2022-2026. Konsorcjum CIVICA obejmuje 72 tys. studentów i doktorantów oraz 13 tys. przedstawicieli kadry naukowej i administracyjnej.

 

Zadania, za które odpowiada Szkoła Główna Handlowa

W ramach konsorcjum SGH odpowiedzialne jest za realizację pakietu poświęconego integracji studentów z uczelni CIVICA wokół misji i wizji konsorcjum, czyli za pakiet roboczy nr 9 (WP9) Community and Identity. Głównym celem WP9 jest budowanie zaangażowanej społeczności studenckiej sojuszu CIVICA i jej wspólnej tożsamości głęboko zakorzenionej w europejskich wartościach i dziedzictwie. Ten pakiet będzie realizowany poprzez wiele działań, takich jak: zaprojektowanie i wdrożenie systematycznych ram wsparcia w celu zwiększenia zaangażowania studentów i ich poczucia przynależności do sojuszu CIVICA; wspieranie nawiązywania kontaktów; realizacja wspólnych projektów oraz zwiększanie potencjału i kompetencji studentów; pogłębienie poczucia wspólnoty i jedności wśród studentów sojuszu CIVICA poprzez projekty i inicjatywy międzyuczelniane oraz rozwijanie wspólnej tożsamości poprzez oparte na wartościach projekty i inicjatywy związane z kulturą europejską i jej dziedzictwem.

W ciągu 4 lat realizacji projektu są planowane m.in.: powołanie Rady Studentów CIVICA, która będzie uczestniczyła w procesie decyzyjnym i doradczym konsorcjum; kontynuacja inicjatywy CIVICA Ambassadors; utworzenie funduszu CIVICA Student Engagement Fund na realizację projektów studenckich; organizacja wydarzeń sportowo-kulturalnych oraz płaszczyzny współpracy organizacji studenckich z wszystkich uczelni CIVICA.

Rezultaty – co już udało się osiągnąć w ramach sojuszu

W ramach pierwszej fazy konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego (2019-2022) utworzone zostały solidne ramy współpracy uczelni partnerskich CIVICA. Szczególnie istotne w tym kontekście było zbudowanie wspólnej przestrzeni komunikacyjnej, informacyjnej i dydaktycznej w formie platformy internetowej: https://mycivica.eu. Platforma dostępna jest dla wszystkich studentów, doktorantów, naukowców i pracowników uczelni CIVICA. Zawiera możliwość komunikacji i dostęp do zasobów badawczych. Jednocześnie na platformie dostępne są wykłady i seminaria, w których mogą uczestniczyć studenci i doktoranci uczelni partnerskich CIVICA. W tym kontekście warto wskazać na nowatorskie wykłady organizowane wspólnie przez uczelnie CIVICA w formule joint-courses lub multicampus courses. Istotnym osiągnięciem pierwszej fazy jest również utworzenie specjalnej ścieżki kształcenia dla studentów studiów licencjackich – CIVICA Engage Track. Studenci dodatkowo oprócz dyplomów swoich uczelni mogą uzyskać certyfikat CIVICA ukończenia programu kształcenia obejmującego 3 komponenty: kurs CIVICA w wybranej uczelni sojuszu, udział w szkole letniej European Week, semestralny pobyt w uczelni CIVICA oraz przygotowanie prezentacji dotyczącej ważnego problemu społecznego. Uczelnie CIVICA pozyskały również środki na współpracę badawczą i rozwojową.

Utworzono także program CIVICA Ambassadors mający na celu zaangażowanie studentów i doktorantów w promowanie wartości sojuszu i jego działań. W tym roku w SGH odbyło się pierwsze na żywo spotkanie Ambasadorów. Program wszedł tym samym w nową fazę. W nowej edycji projektu (od października 2022 r.) utworzono również bazę danych dla doktorantów i naukowców obejmującą profile z możliwością interaktywnego wyszukiwania i nawiązywania kontaktów – tzw. PhD Clinic. Jest to bardzo istotny instrument przyszłej współpracy w obszarze badań naukowych. Powołano również Radę Studentów CIVICA (CIVICA Student and Early Stage Researcher Board). Nowe ciało doradcze w jeszcze większym stopniu wzmocni zaangażowanie studentów i organizacji studenckich w rozwój konsorcjum.

Uczelnie CIVICA w ramach projektu utworzyły oddzielny fundusz na działania konsorcjum w zakresie wsparcia Ukrainy. Zarezerwowane środki finansowe umożliwią długofalowe zaangażowanie sojuszu w kwestie odbudowy Ukrainy i wsparcie ukraińskich uczelni.

 

Najbardziej dumni jesteśmy z…

Jednym z kluczowych sukcesów było utworzenie wspólnej platformy https://mycivica.eu, która jest istotnym fundamentem dalszej integracji zasobów dydaktycznych, personalnych i intelektualnych.

 

Największe wyzwania…

Głównym zadaniem sojuszu jest zapewnienie wieloletniej współpracy. Biorąc pod uwagę dotychczasowe, ścisłe związki uczelni partnerskich wchodzących w skład CIVICA, całe konsorcjum reprezentuje długotrwałe zaangażowanie.

 

            CIVICA is uniquely placed to address current and emerging challenges. The 10 partner institutions have come together with the ambition to assume civic responsibility for current and future European generations.

           - Vanessa Scherrer, CIVICA Coordinator, Sciences Po

 

CIVICA w programie „Solidarni z Ukrainą”

Głównym celem projektu CIVICA Support for the European Future of Ukraine (CIVICA for Ukraine) jest rozwój, wzmocnienie współpracy i komunikacji między sojuszem CIVICA a akademickimi społecznościami wybranych uczelni ukraińskich, w szczególności kształcących w zakresie nauk społecznych, humanistycznych, zarządzania i polityki publicznej, w kontekście przyszłej integracji europejskiej i odbudowy Ukrainy. Cele wytyczone w projekcie oraz zaplanowane zadania są komplementarne do realizowanych przez konsorcjum CIVICA, a także wpisują się zarówno w misję CIVICA do 2030 r., jak i w misję SGH, w tym potwierdzają gotowość wsparcia środowiska akademickiego Ukrainy.

W projekcie CIVICA for Ukraine zaplanowane zostały działania w ramach nawiązywania współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszu CIVICA oraz zorganizowanie wymiany studentów, doktorantów i pracowników uczelni ukraińskich, a także ich udział w konferencjach, wizytach studyjnych, stażach, szkołach letnich, seminariach i warsztatach.

Projekt został przygotowany wspólnie z partnerami w sojuszu CIVICA, a główna komunikacja w sprawie projektu odbywa się za pośrednictwem SGH. Przewidziane są spotkania bezpośrednie członków konsorcjum CIVICA i uczelni ukraińskich, w tym spotkania na szczeblu rektorów, prorektorów i dyrektorów ds. umiędzynarodowienia. Partnerzy z Ukrainy uczestniczą we wszystkich działaniach sojuszu przewidzianych na 2023 r.

Razem ze Szkołą Hertiego, realizującą konkurs dla studentów futurEU, wprowadziliśmy tryb udziału studentów i doktorantów uczelni ukraińskich – futurEU Observer Track (https://www.futureu-initiative.org/futureu-observer-track). Studenci z Ukrainy już rozpoczęli udział w 2-miesięcznym programie warsztatów online w ramach inicjatywy futurEU.

Prezentacja poświęcona projektowi została przedstawiona na posiedzeniach organów zarządzających sojuszem oraz na spotkaniu w sprawie pakietu roboczego nr 9 (WP 9) realizowanego przez SGH. Za szczególnie ważne uważamy wydarzenia organizowane w naszej uczelni. Pod koniec marca 2023 r. odbyło się spotkanie liderów uczelni ukraińskich i uczelni sojuszu w ramach CIVICA-Ukraine High Level Meeting. Wydarzenie miało strategiczny charakter i służyło m.in. zbadaniu sytuacji i potrzeb uczelni ukraińskich oraz zastanowieniu się nad perspektywami krótko- i długoterminowej współpracy, także w kontekście przyszłej odbudowy Ukrainy po wojnie.

Ważnym wydarzeniem będzie także CIVICA Ambassadors Forum on Recovery of Ukraine, organizowane przy udziale SKN Odbudowy Ukrainy w SGH oraz studentów i doktorantów – ambasadorów uczelni CIVICA. Wydarzenie zaplanowane na maj 2023 r. pozwoli zaangażować studentów ukraińskich oraz uczelni europejskich do opracowania rozwiązań w ramach odbudowy Ukrainy, co upowszechni wiedzę na temat Ukrainy w Europie.

Innym istotnym działaniem będzie CIVICA Student Association Forum, z udziałem reprezentantów organizacji studenckich uczelni CIVICA oraz uczelni ukraińskich. Posłuży to nawiązaniu kontaktów i współpracy na poziomie organizacji studenckich, studenckich kół naukowych i wzmocni młodzieżowy wymiar sojuszu CIVICA i jego współpracy z Ukrainą.

 

           Projekt CIVICA for Ukraine, który przez najbliższy rok realizowany będzie w SGH, wpisuje się w szerszy kontekst zaangażowania SGH we wsparcie uczelni partnerskich w Ukrainie. Zaplanowane w ramach projektu działania obejmują wiele obszarów funkcjonowania uczelni ukraińskich. Co więcej, w bezprecedensowym zakresie projekt pozwala na budowanie współpracy między uczelniami z Unii Europejskiej, wchodzącymi w skład sojuszu Uniwersytetu Europejskiego CIVICA, a partnerami z Ukrainy. Ta współpraca umożliwi nie tylko nawiązanie cennych kontaktów badawczych i dydaktycznych, ale również pomoże wdrażać w uczelniach ukraińskich standardy niezbędne w procesie integracji Ukrainy z UE.

          - prof. Jacek Prokop, prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGH

 

Dofinansowanie NAWA – 997 964,95 zł.

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie CIVICA support for European Future of Ukraine (CIVICA for Ukraine)

Tu mapa Ukrainy z zaznaczonymi uczelniami

  1. Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. Wadyma Hetmana 
  2. Doniecki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stusa
  3. Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie
  4. Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”
  5. Kijowska Szkoła Ekonomii

 

Koordynatorki projektu CIVICA w SGH

Katarzyna Kacperczyk jest dyrektorem Centrum Współpracy Międzynarodowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przez 18 lat pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako urzędnik państwowy oraz zawodowy dyplomata, pełniąc funkcje kolejno wicedyrektorki i dyrektorki Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ. W latach 2005-2008 zatrudniona w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. W latach 2013-2016 pełniła funkcję wiceministra spraw zagranicznych, a w latach 2016-2017 głównego doradcy Prezes Rady Ministrów RP. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Columbia University w Nowym Jorku oraz Uniwersytetu Kraju Saary (Universitaet des Saarlandes) w Saarbrücken. Studiowała również w ramach Programu Studiów Europejskich SGH-ScPo oraz w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie. Odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi (2012).

Małgorzata Chromy jest zastępcą dyrektora w Centrum Współpracy Międzynarodowej (CWM) w Szkole Głównej Handlowej. Od ponad 17 lat zajmuje się procesem umiędzynarodowienia SGH w ramach CWM – była odpowiedzialna m.in. za przyjeżdżających i wyjeżdżających studentów programów wymiany, zarządzanie programami podwójnego dyplomu, mobilności pracowników, głównie w ramach programu Erasmus. Koordynatorka instytucjonalna projektów mobilnościowych Erasmus+, PO WER i Edukacja EOG. Przez 10 lat pełniła funkcję menedżera programów podwójnego dyplomu, tworząc kilkanaście programów na poziomie magisterskim i licencjackim i zarządzając nimi. Zaangażowana w realizację projektu NAWA Spinaker New Business Leaders for a New World – Business Lead, mającego na celu kształcenie studentek z rozwijających się krajów Afryki. W ramach CIVICA jest m.in. członkinią Managing Team, koordynuje CIVICA Ambassadors oraz odpowiada za działania związane z mobilnościami. Absolwentka studiów w zakresie języka angielskiego w biznesie, ekonomii oraz podyplomowych studiów Public Relations i strategicznego komunikowania w firmach (SGH), Executive MBA (SGH), kursu trenerskiego z zakresu zarządzania i komunikacji w środowisku wielokulturowym, a także kursu typu Executive „Crisis Leadership in Higher Education” w Harvard Kennedy School.

 

Kierowniczka projektu CIVICA for Ukraine

dr Iryna Degtyarova jest doktorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, kandydatka nauk filologicznych w zakresie filologii ukraińskiej (Instytut Języka Ukraińskiego NAN Ukrainy, 2010), adiunkt naukowo-badawczy/senior researcher Fundacji Rektorów Polskich, członkini Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP oraz Zespołu Ekspertów KRASP w kadencji 2020-2024. W latach 2014-2017 doradczyni społeczna Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawach governance i współpracy z Ukrainą. W latach 2015-2020 wiceprzewodnicząca Rady Młodych Naukowców przy Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy. W latach 2003-2004 i 2007-2009 pracowała w organach administracji publicznej na Ukrainie. Wieloletnia działaczka Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców EURODOC, obecnie członkini Advisory Board. Od 2018 r. koordynatorka programowa w projekcie MEiN-PW Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni.

 

Galeria:

Podpis: Spotkanie CIVICA w sprawie pakietu roboczego nr 9 (WP9) Community and Identity w styczniu 2023 r. na SGH  

Fot. SGH

 

Więcej o CIVICA:

https://www.sgh.waw.pl/sgh-w-sojuszu-civica

https://gazeta.sgh.waw.pl/wspolpraca-miedzynarodowa/konsorcjum-uniwersytetu-europejskiego-civica-z-mysla-ostudentach-sgh

https://www.civica.eu/

 

Więcej o CIVICA dla Ukrainy:  

https://gazeta.sgh.waw.pl/sgh-dla-ukrainy/sgh-realizuje-projekt-civica-ukraine-w-ramach-inicjatywy-nawa-solidarni-z-ukraina

https://www.civica.eu/for-ukraine/

 

 

 

Udostępnij