Impress-U polsko-amerykańsko-ukraińskie projekty badawcze - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

NSF_Impress-U_Flyer_Banner_WithLogos.jpg

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i U.S. National Science Foundation ogłaszają nowy program wsparcia dla ukraińskich naukowców: IMPRESS-U.

Dzięki inicjatywie IMPRESS-U po raz kolejny możliwe będzie wsparcie naukowych i technicznych projektów, integrujących ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością badawczą. NAWA sfinansuje projekty typu International Supplements, które zakładają rozbudowanie istniejących przedsięwzięć badawczych finansowanych przez U.S. NSF o nowe komponenty i partnerstwa: z badaczami z Ukrainy i Polski.

IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine) to efekt międzynarodowego porozumienia organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Polski (NAWA i NCN), Ukrainy (NRFU), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). Program IMPRESS-U wesprze badania w dowolnej dziedzinie nauki, inżynierii, edukacji i innowacji. W ramach partnerstwa do U.S.NSF mogą być składane propozycje wspólnych przedsięwzięć, realizowanych przez amerykańskich naukowców we współpracy z naukowcami z Ukrainy i badaczami z przynajmniej jednego kraju partnerskiego. Szczególnie poszukiwane będą projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.

Współpraca i partnerstwo z National Science Foundation, agencją, która przez ponad 70 lat swojej działalności finansowała badania 260 noblistów, jest dla nas dużym wyróżnieniem – wyjaśnia dyrektor generalny NAWA, dr Dawid Kostecki. – Cieszymy się, że właśnie teraz, kiedy Ukraina tak bardzo potrzebuje międzynarodowego wsparcia, udało się sfinalizować starania związane z uruchomieniem programu IMPRESS-U. Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie oraz zaangażowaniu Polski, z którą Ukraina stale przecież współpracuje, możliwa będzie integracja ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością badawczą. Chcemy, żeby Polska, razem z Litwą, Łotwą i Estonią, pełniły funkcję łączników pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą – tłumaczy dyrektor NAWA.

NAWA zapewni wsparcie polskim badaczom, którzy dołączą do już istniejących konsorcjów naukowych, aktualnie realizujących projekt finansowany przez U.S.NSF. Na poszerzenie istniejących projektów o współpracę międzynarodową w ramach części International Supplements przeznaczonych zostanie 7 mln złotych, na które Agencja otrzymała dodatkowe finansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Proces składania wniosków:

International Supplements: koordynator projektu z USA składa do NSF wniosek główny. Polska jednostka, która będzie częścią zespołu składa wniosek do NAWA. Wniosek powinien zostać złożony do NAWA w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku do NSF.

By dołączyć do nowego projektu w konkursie EAGER polski zespół badawczy składa wniosek krajowy do Narodowego Centrum Nauki, załączając do niego wcześniej złożony wniosek wspólny w wersji tożsamej z wersją złożoną do NSF.

Etapy składania wniosków zostały przedstawione na poniższych infografikach.

Impress U Infografika 1 plImpress U Infografika 1 pl

Więcej informacji

pdfFAQ

Udostępnij