Najczęściej zadawane pytania

Q&A

Nabór 2023

1. Czym różnią się “measurable results” od “short term results” i “long term results”?

Uzyskane przez Państwa rezultaty projektu w postaci np. publikacji czy prezentacji wyników na konferencjach stanowią „measurable results”. Kwestia short lub long term results odnosi się do perspektywy czasowej w jakiej te efekty się pojawią.

Short-term results to mierzalne rezultaty uzyskane w czasie realizacji projektu i sprawozdawane w raporcie końcowym.  W zależności od długości trwania projektu mogą to być doniesienia konferencyjne, publikacje lub ich manuskrypty, komunikaty o wynikach badań.

Long-term results to rezultaty realizacji projektu w ujęciu długofalowym. Może to być rozszerzenie nawiązanej z ośrodkiem goszczącym współpracy, przygotowanie wniosku w konkursie grantowym lub inne aktywności, wynikające z realizacji projektu w programie Bekker NAWA, które planujecie Państwo podjąć w przyszłości.

Zaplanowane we wniosku rezultaty będą stawiły podstawę rozliczenia projektu.

2. Czy doktoranci, aplikujący o stypendium Bekkera, którzy osiągną stopień doktora do czasu wyjazdu na stypendium, mogą ubiegać się o udział w programie? Jaki jest możliwy zakres aktywności?

Jeśli Wnioskodawca w momencie aplikacji nie będzie posiadać stopnia naukowego doktora (liczy się data skutecznej obrony pracy doktorskiej), wniosek może złożyć jedynie jako Doktorant lub pracownik badawczy/badawczo-dydaktyczny. Jeśli przed planowanym wyjazdem przewidziana jest obrona pracy doktorskiej, można zakładać, że realizacja projektu będzie obejmowała aktywności przeznaczone dla naukowca, np. staż podoktorski. Proszę opisać tę sytuację we wniosku.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ostatnim akapitem pkt 2.9 Ogłoszenia, ewentualna realizacja projektu objęta będzie zasadami i finansowaniem przeznaczonym dla doktorantów, zgodnie ze stanem na dzień złożenia wniosku o finansowanie. Nie będzie możliwości zmiany (zwiększenia) finansowania z tytułu uzyskania stopnia naukowego doktora.

3. Czy kwota stypendium jest kwotą netto, brutto czy brutto brutto?

Kwota stypendium w programie Bekker NAWA jest kwotą netto, wypłacaną na konto Stypendysty.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia przyznawane na podstawie decyzji Dyrektora wydanej na podstawie przepisów u.n.a.w.a. Ze stypendium nie są odprowadzane żadne środki na ubezpieczenie zdrowotne ani składka emerytalna.

4. Czy istnieje możliwość rozłożenia stażu na krótsze pobyty?

Zgodnie z pkt 2.5 Ogłoszenia „Realizacja projektu musi odbywać się w trybie ciągłym.”

5. Czy istnieje możliwość realizacji stypendium (w całości / części) w trybie zdalnym?

Przy obliczaniu finansowania w programie uwzględnia się koszty utrzymania na każdy pełen miesiąc pobytu Stypendysty w zagranicznym Ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy, w momencie, kiedy taki pobyt nie ma miejsca, nie można wskazanych kosztów uznać. Celem Programu Bekker NAWA jest wsparcie mobilności międzynarodowej, a zdalna realizacja założeń projektu nie może zostać uznana za mobilność w tym programie.

6. Jak długi może być okres przebywania Stypendysty poza ośrodkiem goszczącym?

Okres przebywania Stypendysty poza ośrodkiem goszczącym nie może być dłuższy niż 10% ogólnego wymiaru pobytu. Zgodnie z podpisaną Umową Stypendysta zobowiązany jest przedstawić Agencji opinię przedstawiciela Ośrodka goszczącego o przebiegu realizacji Projektu. Dokument ten powinien zawierać potwierdzenie dat realizacji Projektu w Ośrodku goszczącym, w tym wyraźne poświadczenie nieprzebywania Stypendysty poza Ośrodkiem goszczącym przez okres dłuższy niż 10% ogólnego wymiaru pobytu.  Czas ten Stypendysta może dowolnie rozdysponować na potrzeby prywatne lub zawodowe. Kwerendy czy konferencje mogą być traktowane jak wyjazdy służbowe.

7. Ile wynosi okres karencji dla osób, które były Stypendystami programu Bekker NAWA?

Zgodnie z ogłoszeniem o naborze „Stypendyści poprzednich edycji Programu im. Mieczysława Bekkera mają możliwość ponownej aplikacji po upływie okresu karencji, trwającego 2 kolejne nabory po zakończeniu realizacji poprzedniego projektu w ramach programu.”

8. Czy posiadanie zatrudnienia w Uczelni jest wymagane tylko w momencie składania wniosku o stypendium Bekkera, czy przez cały okres realizacji wyjazdu w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

Zatrudnienie Stypendysty weryfikowane jest jedynie na etapie oceny formalnej wniosku i dotyczy stanu na dzień składania wniosku.

Osoby wnioskujące powinny w chwili składania wniosku być zatrudnione w podmiocie posiadającym kategorię naukową (Umowa o pracę lub umowy cywilnoprawne), w sposób ciągły prowadząc działalność badawczą bądź dydaktyczną.

9. Jak rozwiązujemy kwestie zatrudnienia w jednostce macierzystej w czasie realizacji stypendium?

Kwestie zatrudnienia w jednostce macierzystej Stypendysta powinien uzgodnić z jednostką we własnym zakresie. NAWA nie reguluje ani nie wprowadza ograniczeń w zakresie przyjętych rozwiązań, czy to jest urlop bezpłatny czy realizacja jakichś zadań w formule zdalnej.

10. Czy doktor zatrudniony na stanowisku technicznym lub administracyjnym w uczelni może wnioskować?

W przypadku osób posiadających co najmniej stopień naukowy doktora warunkiem formalnym złożenia aplikacji jest posiadanie zatrudnienia w podmiocie posiadającym kategorię naukową. Rodzaj i forma zatrudnienia nie wykluczają możliwości złożenia wniosku.

11. Czy będzie możliwość zmian dat realizacji projektu w stosunku do złożonego wniosku? Czy możliwe jest skrócenie okresu realizacji projektu?

Zmiana dat realizacji projektu w stosunku do złożonego wniosku jest możliwa tylko w granicach określonych Ogłoszeniem o naborze. Zmiany można dokonać przed podpisywaniem umowy, bądź aneksem po jej podpisywaniu. Zmiana taka musi być uzgodniona  z ośrodkiem goszczącym i konieczne jest dostarczenie zgody ośrodka goszczącego wskazującej nowy okres pobytu.
Z uwagi na to, że długość realizacji projektu w odniesieniu do zaplanowanych działań stanowi jeden z elementów oceny merytorycznej, przekładający się na wynik oceny wniosku, nie ma możliwości wprowadzenia zmiany w tym zakresie.

12. Czy kwota stypendium może zostać zwiększona?

Zgodnie z punktem 2.9 Ogłoszenia o naborze w przypadku zmiany statusu lub sytuacji rodzinnej Stypendysty (np. uzyskania stopnia doktora, zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia dziecka) stypendium realizowane jest na zasadach określonych we wniosku. Zmiana taka nie uprawnia do zwiększenia finansowania.

13. Jakie wymagania powinno spełniać zaproszenie z ośrodka goszczącego?

Dokument ten musi zostać przygotowany na papierze firmowym Ośrodka goszczącego, posiadać aktualną datę i podpis opiekuna merytorycznego oraz osoby posiadającej uprawnienia do reprezentowania Ośrodka goszczącego, jeśli opiekun takich kompetencji nie posiada. Zaproszenie powinno zawierać następujące informacje: dane Wnioskodawcy, dane kontaktowe Ośrodka goszczącego, dane jednostki organizacyjnej, w której planowana jest realizacja Projektu, dane opiekuna merytorycznego, okres pobytu, orientacyjny plan aktywności i zakres wsparcia Ośrodka goszczącego. Zaproszenie musi posiadać oryginalne podpisy, nie zaś wklejone skany podpisów. Dokument może zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

14. W jakim języku należy sporządzić wniosek i załączniki?

Wniosek należy wypełnić w języku polskim, z wyjątkiem części III: Information about the project planned for implementation in the host centre, którą wypełniamy w języku angielskim. Kopie najważniejszych publikacji należy przedstawić w języku polskim lub w języku angielskim. Załączniki do wniosku mogą być sporządzone w polskiej lub angielskiej wersji językowej. 

15. Jak duże jest zainteresowanie programem Bekker NAWA? Jaki jest wskaźnik sukcesu?

W dotychczas rozstrzygniętych edycjach konkursu współczynnik sukcesu utrzymywał się na poziomie niespełna 25%.

16. Jaka jest przyjęta forma rozliczenia stypendium? Czy do rozliczenia poniesionych kosztów konieczne jest gromadzenie faktur / rachunków?

Zgodnie z pkt 2.11 Ogłoszenia przyznane Stypendium (w zakresie kosztów utrzymania oraz dodatku mobilnościowego) stanowi zestawienie kwot ryczałtowych i traktowane jest jako wydatek poniesiony. Zastosowanie kwot ryczałtowych w projekcie oznacza, że nie będą one rozliczane na podstawie faktycznie poniesionych wydatków. Stypendysta nie jest zobowiązany do gromadzenia i przedstawiania dowodów księgowych w celu potwierdzenia wydatków.

17. Czy w wykazie osiągnięć można podać publikacje opublikowane w czasopismach z listy B (w latach 2014-2017)?

Zgodnie z pkt 2.2., część dotycząca wykazu osiągnięć ppkt a) mówi, że w wykazie osiągnięć można wykazać również publikacje, które ukazały się w czasopismach umieszczonych "(…) w wykazie czasopism naukowych zgodnie z komunikatem MNiSW aktualnym w momencie ukazania się publikacji"

18. Czy publikacje wieloautorskie / współautorskie mogą zostać wykazane jako osiągnięcie?

Każda publikacja, również wieloautorska / współautorska, spełniająca wymagania wskazane w pkt 2.6 Ogłoszenia może zostać wykazana jako indywidualne osiągnięcie.

19. Czy zgłoszenia patentowe / uzyskane patenty uznaje się za osiągnięcie?

Zgłoszenia patentowe stanowią istotny element Państwa dorobku i jak najbardziej zachęcamy do wyszczególnienia ich we wniosku. Jeśli jednak chodzi o katalog możliwych do wskazania osiągnięć, jest on zamknięty i został wyszczególniony w punkcie 2.2 Ogłoszenia o naborze.

20. Czy czynniki pozamerytoryczne (t.j. okres realizacji projektu, wybrany kraj, posiadanie rodziny) wpływają na ocenę złożonej aplikacji? Czy np. lepiej oceniany jest projekt planowany na 12 miesięcy niż np. 3 miesięczny?

Czynniki pozamerytoryczne pozostają bez wpływu na ocenę złożonej aplikacji. Należy mieć jednak na uwadze, że okres realizacji projektu pozostaje w ścisłym związku z merytorycznym zakresem projektu. Zadania projektowe powinny być dobrze zaplanowane, wykonalne i dostosowane do okresu pobytu w Ośrodku goszczącym. Wśród wniosków kierowanych do finansowania jest wiele wniosków zarówno na okresy najkrótsze, jak i na pobyty na maksymalny okres dopuszczany w programie.

O ile kraj Ośrodka goszczącego nie jest kluczowy w ocenie projektu, o tyle sam Ośrodek i opiekun Stypendysty już tak. Zależy nam, by Stypendyści trafiali do jak najlepszych Ośrodków z perspektywy projektowanych badań oraz zaplanowanych celów naukowych/rezultatów projektu. Pobyt naukowy na stypendium Bekker NAWA ma zapewnić Stypendyście rozwój naukowy, zdobycie nowych umiejętności oraz pracę w dobrym, rozpoznawalnym w dziedzinie zespole badawczym.

Posiadanie rodziny w żaden sposób nie wpływa na merytoryczną ocenę projektu.

21. Czy obcokrajowiec może aplikować o udział w programie?

W programie Bekker NAWA nie ma ograniczeń w zakresie obywatelstwa wnioskodawców. Istotne jest przy tym spełnienie wymagań wskazanych w pkt. 2.2 Ogłoszenia o naborze. Aplikujący Doktorant w okresie realizacji kształcenia doktorskiego musi zamieszkiwać w Polsce, natomiast w odniesieniu do Naukowców i nauczycieli akademickich wymogiem jest ich stałe zamieszkanie w Polsce.

22. Czy można aplikować o stypendium zagraniczne, jednocześnie będąc zatrudnionym w projekcie lub będąc kierownikiem projektu finansowanego z innych źródeł?

Możliwa jest jednoczesna realizacja innego projektu. Sytuacja taka musi jednakże zostać każdorazowo wskazana w składanej aplikacji. Należy przy tym opisać zakres pokrywających się działań i planowany sposób ich współrealizacji. Kluczowe jest uniknięcie podwójnego finansowania i efektywne zaplanowanie wykorzystania stypendium Bekker NAWA.

23. Czy wyjazdy mogą być tylko do jednostek akademickich, czy można udać się np. do uznanego ośrodka badawczego lub przemysłowego?

Zgodnie z celami Programu finansowaniu podlegają wyjazdy do uznanych ośrodków badawczych oraz akademickich na całym świecie. Jeśli jednak tematyka projektu dotyczy zagadnień wdrażanych przez przedsiębiorstwa czy koncerny i firmy te w swojej strukturze posiadają wyodrębnioną jednostkę B+R możliwe jest uznanie ich jako ośrodek goszczący. Np. Pfizer, Astra Zeneca, Bayer posiadające laboratoria badawcze.

24. Czy opiekun naukowy oraz osoba reprezentująca jednostkę może być tą samą osobą?

Jeśli opiekun naukowy posiada upoważnienie do reprezentowania swojej jednostki i zapraszania zagranicznych gości powinien podpisać zaproszenie z ośrodka goszczącego w dwóch miejscach. Jeśli jednak osoba wskazana we wniosku jako Supervisor nie posiada powyżej wskazanych uprawnień, dokument powinien zostać podpisany zarówno przez opiekuna naukowego, jak i przez osobę kompetentną w tym zakresie np. kierownika jednostki organizacyjnej, w której realizowany będzie projekt czy władze ośrodka goszczącego.

25. Jaka jest definicja Młodego Naukowca w programie Bekker NAWA?

Definicja Młodego Naukowca w programie Bekker NAWA jest tożsama z definicją określoną w art. 360 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Młodym Naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat. Termin ten liczony jest od dnia złożenia wniosku w programie Bekker NAWA.

26. Jak definiowany jest długoterminowy wyjazd w ocenie merytorycznej?

Jako długoterminowy wyjazd rozumiany jest pobyt trwający co najmniej 6 miesięcy.

27. Czy można odliczyć przerwy w karierze naukowej związane z urlopem rodzicielskim, macierzyńskim, wychowawczym? Jak to udokumentować we wniosku?

To jest możliwe. Zgodnie z punktem 2.2 Ogłoszenia o naborze przy ustaleniu okresu, za który przedstawiany jest dorobek oraz przy ustaleniu statusu Młodego Naukowca nie wlicza się okresu przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.), lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej. W przypadku kobiet, okres po uzyskaniu stopnia naukowego doktora można przedłużyć o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko. Kobieta może wybrać bardziej korzystny sposób wskazania przerw w karierze naukowej. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, Wnioskodawca powinien poinformować o tym we wniosku.

28. Czy przy wpisywaniu ilości cytowań poszczególnych publikacji można posiłkować się bazą Google Scholar? Czy może dopuszczalne są wyłącznie bazy Scopus i WoS?

Zgodnie z Ogłoszeniem należy podać dane z  jednej z międzynarodowych baz: Scopus, Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index. Wynik wyszukiwania w Google Scholar można podać dodatkowo jako informację uzupełniającą.

29. Czy jeżeli jestem doktorantem i pracownikiem badawczo-dydaktycznym (asystent) to mogę złożyć wniosek wyłącznie jako pracownikj?

Jeśli wnioskodawca nie posiada stopnia doktora, ale jest uczestnikiem szkoły doktorskiej i jednocześnie posiada zatrudnienie jako pracownik badawczy lub badawczo-dydaktyczny sam określa swój status wnioskodawcy. Zasady finansowania, minimalna liczba osiągnięć uprawniających do udziału w programie oraz długość realizacji projektu są takie same w przypadku obu wspomnianych grup. Różnica polega na zestawie dokumentów obowiązkowych do załączenia do wniosku.

30. Czy pytanie o „Cele zrównoważonego rozwoju” podlega ocenie merytorycznej?

Zawarte w części VI wniosku pytanie „Czy projekt wpisuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju?” ma jedynie charakter ankietowy i nie podlega ocenie merytorycznej wniosku.

  

Informacje dla wnioskodawców dostępne są w godzinach 9-14 pod numerem telefonu:

Naukowcy: 451 058 646

Doktoranci: 451 058 634

 

Zapytania można również kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij